Ana Sayfa / Basın Açıklamaları / Havalimanı İşçilerinin Taleplerini Karşılamak Yasal Bir Sorumluluktur!

Havalimanı İşçilerinin Taleplerini Karşılamak Yasal Bir Sorumluluktur!

 

17 işçinin yaralandığı bir servis kazasından sonra başlayan ve 14-15 Eylül boyunca devam eden üçüncü havalimanındaki işçi eylemlerini ve devamında gelişen müdahaleleri endişe ile takip ediyoruz. Basına düşen bilgilerde de görüldüğü gibi yemek, barınma, temizlik, ulaşım ve geçmiş ücretlerinin ödenmesi gibi Anayasa ve ilgili Kanunlarla güvence altına alınmış temel haklar ile iş güvenliğine dair ihtiyaçların sıralandığı 15 maddelik talepler listesinin bugüne kadar karşılanmamış olması hem suç hem de büyük bir utançtır.

İnfial yaratacak düzeyde ihlale sebebiyet vermesi nedeniyle yetkililere sorumluluklarını hatırlatıyoruz. Havalimanı inşaatı bir kamu teşebbüsü olması nedeniyle Devlet burada asıl işveren konumundadır ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bütün sorumlulukları üstlenmiş olmalıdır. Ölüm ile sonuçlanan iş kazalarının oldukça yoğun olduğu iddiasına cevap vermek ve kamuoyunu bilgilendirmek ilgili Bakanlığın, işverenlerin ile medyanın sorumluluğundadır.

15 Eylül gecesi işçilerin konakladığı yatakhanelere yapılan baskın ile gözaltına alınan işçilerin bir kısmının hala serbest bırakılmamış olması da açık bir hak ihlalidir. İşçilerin kötü yaşam koşullarını protesto etmeleri yasal hakları olup kamu otoritesi de kötü koşulların sürekliliğine katkısı nedeniyle işçilere özür borçludur.

HAK İnisiyatifi olarak; gözaltında bulunan işçilerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyor, işçilerin meşru talepleri karşısında işverenin ve kamu otoritesinin sorumluluklarını yerine getirmeye ve kamuoyu önünde bu yönde taahhütte bulunmaya çağırıyoruz.

HAK İnisiyatifi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şunları da kontrol edebilirsiniz

İçişleri Bakanı Kutuplaştırıcı Söylemlerden Derhal Vazgeçmelidir!

Basına ve kamuoyuna yansıyan haberlere göre; 25 Haziran 2018 günü, Ağrı iline bağlı Doğubayazıt ilçesinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir